Časté dotazy

O službě

Jak operativní leasing funguje?

 • Jde o dlouhodobý smluvní pronájem s fixně stanovenou délkou trvání i výší měsíční platby po celou dobu pronájmu.
 • Podnikatelé mohou kdykoliv v průběhu pronájmu smlouvu za rozumný administrativní poplatek ukončit.
 • Kromě pronájmu hardwaru se postaráme i o servis nebo výměnu přístroje v případě poruchy.
 • Stačí si z nabídky Rentalit vybrat konkrétní balíček a vyplnit krátký on-line formulář. Pokud si nevíte rady s výběrem, rádi vám poradíme. Jakmile vaši objednávku potvrdíme, zbývá jen uzavřít smlouvu a pak se můžete těšit na doručení vybraného zařízení.
 • Zařízení doručujeme po podpisu smlouvy. Za jeho pronájem pak platíte pravidelně 1x zaměsíc.
 • Notebook od nás můžete využívat po dobu 3 let, mobilní telefon vám bude sloužit 2 roky. Po skončení pronájmu nám zařízení jednoduše vrátíte, případně si vyberete novější typ na další období.

V čem je operativní leasing výhodnější než koupě hardwaru?

 • Odpadnou vám jakékoliv starosti s opravami, reklamacemi nebo administrativou týkající se IT vybavení – o to všechno se postaráme my.
 • V případě poruchy vám rychle zajistíme náhradní přístroj po dobu opravy, abyste mohli dál v klidu pracovat.
 • Neplatíte za stárnoucí hardware.
 •  Využíváte vždy tu nejnovější techniku.
 • Můžete snáz řídit své cashflow, což vám umožní větší finanční flexibilitu.
 • Nemusíte řešit, co se starým zařízením – vrátíte nám ho a pak už je to na nás.
 • Jako firma nebo OSVČ si můžete délku pronájmu přizpůsobit situaci – pokud už nemáte pro přístroj využití nebo by se vám hodil výkonnější typ, stačí smlouvu za rozumný poplatek ukončit.

Komu se operativní leasing vyplatí?

Každému, kdo se chce plně věnovat své práci bez zbytečných starostí s IT technikou, která je v jeho povolání nutností. Operativní leasing se perfektně hodí pro menší i větší firmy, freelancery nebo dvoučlenné týmy. Podmínkou je věk 18 let a trvalý pobyt na území ČR, který si ověříme po předložení platného průkazu totožnosti při podpisu smlouvy.

Je služba dostupná po celé ČR?

Ano, našimi klienty se můžete stát bez ohledu na to, v jaké části ČR sídlíte.

Výkup zařízení

Jaké jsou podmínky výkupu staré kancelářské elektroniky?

Chcete si u nás pronajmout novější přístroje a nevíte, kam s těmi starými? Pokud máte telefony, notebooky, PC nebo monitory, které nejsou starší 8 let a které už po pronájmu nových nevyužijete, můžete nám je prodat. Vyplníte formulář s parametry elektroniky (stáří, RAM, velikost displeje atd.) a my vám pošleme předběžný odhad ceny. Když budete s částkou souhlasit, podepíšeme předkupní smlouvu a přebírací protokol. Přístroje pak projdou profesionálním vyhodnocením našich odborníků, kteří určí finální cenu. Výkup nabízíme pouze zákazníkům, kteří s námi uzavřou smlouvu na pronájem nového zařízení.

Je možné si přetáhnout data ze starého zařízení určeného k výkupu do nového – pronajatého?

Ano. Stačí, když nám zavoláte a dohodneme se na doručení nové elektroniky a odkoupení té staré tak, abyste měli dost času na přesun dat. 

Platba a poplatky

Jak funguje měsíční platba?

Abyste nemuseli pravidelné platby pronájmu držet v hlavě, doporučujeme zřídit si trvalý příkaz se splatností nejpozději k 15. dni v měsíci. První platba probíhá vždy poté, co podepíšete smlouvu a převezmete si zařízení. Rozpis plateb a platební údaje najdete ve smlouvě.

Počítají se měsíční platby pronájmu do daňově uznatelného nákladu? 

Ano. Podnikatelé si mohou měsíční nájemné za naše balíčky i s nimi související služby započítat mezi daňově uznatelné náklady.

Co je zahrnuto v měsíční platbě?

Pravidelná měsíční platba zahrnuje: 

 • pronájem vybraného zařízení, 
 • pojištění pronajaté elektroniky, 
 • plnou záruku po dobu pronájmu, 
 • zákaznický servis (vyřízení reklamace, pojistné události a administrativní podporu),
 • zajištění náhradního zařízení v případě poruchy.

Vztahují se na služby zahrnuté v pronájmu nějaké další poplatky?

Nevztahují. Pronájem zahrnuje vybrané zařízení, jeho pojištění, záruční opravy, zákaznický servis a osobní doručení přístroje. Poplatky navíc se týkají pouze případů, kdy zákazník: 

 • porušuje nájemní smlouvu (například u pozdních plateb jde o úroky z prodlení),
 • po vypršení smlouvy odevzdá zařízení ve stavu, který neodpovídá běžnému opotřebení (například prasklý monitor nebo chybějící součástka).

Na webu jste změnili výši měsíčního poplatku za zařízení, které mám od vás pronajaté. Promítne se to nějak do ceny, kterou platím?

Ne, tady jsou obavy zbytečné. Změny cen pronájmu na našem webu neovlivní výši měsíční platby, kterou u nás máte nastavenou. Můžete se tedy spolehnout, že měsíční poplatek za pronájem zařízení zůstává stejný po celou dobu platnosti smlouvy.

Jak mám postupovat, když vím, že nájemné nestihnu zaplatit včas?

Pokud se krátkodobě dostanete do finančních problémů, neváhejte nás co nejdříve kontaktovat, a to:

 • buď na telefonu +420 603 449 645
 • nebo nám napište na pohledavky@rentalit.cz.

Společně pak najdeme způsob, jak situaci vyřešit k oboustranné spokojenosti. Zákazníci, kteří nám případný výpadek nahlásí včas, mají šanci vyhnout se postihům za pozdní platby.

Co se stane, když nebudu řádně platit nájemné?

Víme, že během podnikání mohou nastat i náročnější období, a jsme otevřeni individuální dohodě, pokud nám o výpadku dáte včas vědět. Přestat najednou platit měsíční pronájem není řešení. Každý, kdo tak učiní, se zbytečně vystavuje riziku spáchání trestného činu zpronevěry, zařazení do registrů dlužníků a následného podání trestního oznámení z naší strany. Jako vlastník přístroje předává Rentalit takové případy advokátovi k vymáhání. Kromě doplacení kupní ceny požadujeme navíc úhradu úroku z prodlení a náhradu nákladů za vedení soudního nebo exekučního řízení. Nijak nás to netěší a bereme to jako nejkrajnější řešení tam, kde ze strany zákazníka není žádná snaha situaci řešit.

Pronajatá zařízení

Služba se mi líbí, ale marně hledám takový balíček, který by vyhovoval potřebám mé firmy. Dá se s tím něco dělat?

To není problém. Stačí, když nám zavoláte nebo pošlete e-mail, a my vám rádi navrhneme balíček na míru.

Mám u vás pronajaté zařízení, ale líbil by se mi novější model. Dá se stávající elektronika v průběhu smlouvy vyměnit?

Právnické osoby a OSVČ mají možnost za rozumný administrativní poplatek smlouvu kdykoliv ukončit a uzavřít novou - na jiné zařízení dle výběru.

Pro fyzické osoby tuto službu nabízíme až po polovině pronájmu. 

Je v notebooku nainstalovaný balíček Microsoft Office?

Bohužel není. Zařízení dodáváme s předinstalovaným operačním systémem Microsoft Professional, případně s nejnovější verzí iOS (Apple). Pokud o Microsoft Office máte zájem, lze ho dokoupit navíc. Tento placený balík softwarů od Microsoftu standardně není součástí počítače ani při klasickém nákupu v obchodě. Pokud už máte koupenou licenci na předchozím počítači, stačí ji nainstalovat na novém přístroji. V případě zařízení od Apple jsou tyto „kancelářské“ softwary ke stažení z AppStore jako aplikace zdarma, nebo jsou v počítači už přímo nainstalované.

Jak je to se zabezpečením dat, která mám uložená v pronajatém zařízení? 

K veškerým datům ve vašem pronajatém zařízení máte přístup pouze vy. Jejich zálohování je plně ve vaší režii a závisí na vaší zodpovědnosti. Za jejich případnou ztrátu tedy neručíme. Sami se řídíme heslem: „Zálohovat, zálohovat, zálohovat!“ A v případě důležitých firemních dat doporučujeme průběžné zálohování i vám. 

Jaké programy si můžu do počítače nainstalovat?

Je to na vás. My vám vždy dodáme zabalený počítač (mobil nebo tablet) jako při běžném nákupu v obchodě. Nic do něj neinstalujeme ani neměníme jeho nastavení. Instalace programů je čistě ve vaší režii. My vám v tomto směru můžeme pouze poradit ohledně bezpečnosti. Při instalaci programů buďte obezřetní - pojistka se totiž vztahuje jen na hardware a softwarové opravy nezahrnuje. V případě, že budete mít problém s nainstalovanými programy či viry, rádi vám doporučíme firmu, která vám s opravou pomůže.

Má k datům přístup vždy jen zákazník?

Ano. Přestože pronajatý přístroj není majetkem zákazníka, data jsou výhradně považována za vaše vlastnictví. Po vrácení přístroje se z něj všechno profesionálním způsobem vymaže, takže máte stoprocentní jistotu, že se k vašim datům nikdo nedostane.

Zákaznický servis

Jak funguje váš zákaznický servis?

V rámci zákaznického servisu se na nás můžete spolehnout s veškerými záležitostmi spojenými s pronajatou elektronikou. Stačí zavolat na zákaznickou linku Rentalit a naši ochotní kolegové pro vás zajistí opravu, dodání náhradního přístroje nebo se postarají o vyřízení pojistné události. Vy se tak můžete plně soustředit na svoji práci.

Kdy můžu kontaktovat zákaznický servis?

Naše zákaznická podpora je vám k dispozici v pracovních dnech od 9.00 do 17.00 hod. na e-mailu info@rentalit.cz nebo tel. číslech 604 616 720 a 731 395 600.

Poškození a pojištění pronajatého zařízení

Co pokrývá pojištění v rámci pronájmu?

Pojištění zahrnuté v pronajatém balíčku se vztahuje na poškození nebo zničení zařízení vzniklé zejména z těchto příčin:

 • konstrukční vadou, vadou materiálu, nebo výrobní vadou (po skončení záruky),
 • pádem pojištěné věci, nárazem cizího předmětu nebo vniknutím cizího předmětu,
 • zkratem či jiným působením elektrického proudu,
 • selháním měřicích, regulačních a zabezpečovacích prvků,
 • vandalismem,
 • požárem, výbuchem, přímým úderem blesku, vichřicí, mrazem, působením vody vytékající z vodovodního zařízení, zemětřesením, poklesem a sesouváním půdy, záplavou, povodní,
 • krádeží, vloupáním nebo loupeží.

Existují nějaká omezení v pojistném krytí? Na co se pojištění nevztahuje?

Pojištění se nevztahuje na škody vzniklé krádeží a vandalismem, když ke škodě není přivolána Policie ČR. Z pojištění jsou vyloučeny:

 • škody vzniklé následkem válečných událostí, vzpour nebo jiných hromadných násilných nepokojů, výluk, stávek a teroristických činů,
 • škody způsobené jadernou energií, radioaktivní, chemickou či biologickou kontaminací,
 • škody zapříčiněné hrubým zanedbáním údržby zařízení,
 • součásti ze skla, porcelánu a keramiky (neplatí v případě rozbitého skleněného displeje u telefonů, jejichž opravu hradíme maximálně jednou za dobu pronájmu),
 • poškození způsobená použitím neoriginálního nebo necertifikovaného příslušenství.

Jak mám postupovat, když dojde k poškození pronajatého zařízení?

Zavolejte na naše zákaznické centrum a popište závadu. Zbytek už zařídíme my – od vyřízení reklamace, přes dodání náhradního zařízení, až po opravu. Protože nám záleží na tom, aby naše služby byly kvalitní, rychlé a pro zákazníka maximálně komfortní, bereme si veškeré opravy na starost my. Proto prosíme, abyste jakékoli poruchy či události komunikovali primárně s námi. Ušetří vám to spoustu času i energie.

Co mám dělat v případě krádeže zařízení?

Postup je jednoduchý:

 • nejdříve nahlaste krádež Policii ČR,
 • následně o ní dejte vědět kolegům z našeho zákaznického centra. 

Dále ji budeme řešit jako pojistnou událost. Jakmile pojišťovna pošle vyrozumění, nájemní smlouva končí. Vy pak můžete uzavřít novou nájemní smlouvu na nové zařízení.

Na kolik pojistných událostí mám v rámci smlouvy nárok?

Protože nám záleží na vaší spokojenosti, počet pojistných událostí není limitovaný. Vaši spoluúčast však plně kryjeme jen u první pojistné události, u těch dalších ji hradíte dle pojistných podmínek. Jedinou výjimkou je pojištění rozbitého displeje na telefonu. Pokud se vám rozbije displej, ale zařízení bude i nadále funkční, máte během pronájmu nárok na jednu výměnu.

Co mám dělat když mi nahlášenou událost neuznáte jako pojistnou událost nebo v rámci garance?

V takovém případě za vás opravu zařídíme u některého z našich partnerských opravců a následně vám ji vyúčtujeme na samostatnou fakturu. V rámci smlouvy si vyhrazujeme právo opravovat zařízení výhradně u našich osvědčených partnerských servisů. Nepovolujeme provedení opravy pronajatého zařízení z vaší vlastní iniciativy v jakémkoliv jiném servisu. Orientační ceník nejběžnějších oprav si můžete prohlédnout tady.

Ukončení smlouvy

Mohu ukončit smlouvu předčasně

Ano, smlouvu můžete vypovědět kdykoliv prostřednictvím písemné žádosti (poslané poštou nebo doručené osobně). Další podmínky záleží na tom, kdy smlouvu vypovíte:

 

Firmy a OSVČ:

 • Kdykoliv – pronájem si snadno přizpůsobíte aktuální situaci svého podnikání. Změna počtu zaměstnanců nebo potřeba výkonnějšího přístroje se dá jednoduše vyřešit předčasným ukončením smlouvy za rozumný poplatek.

 

Fyzické osoby:

 • Po uplynutí poloviny doby pronájmu (u smlouvy na 24 měsíců je to po 12 měsících), ji můžete ukončit kdykoliv a bez sankcí. Zaplatíte pouze administrativní poplatek za vyřízení žádosti pro každé zařízení. 
 • Během první poloviny doby pronájmu (počítá se od podpisu smlouvy), je nutné vždy doplatit částku zbývající do výše poloviny doby nájmu.

 

Abyste mohli podat výpověď, nesmíte porušovat nájemní smlouvu (např. být v prodlení s platbami). Předčasné ukončení smlouvy nezaručuje uzavření nové smlouvy (nejde o automatickou výměnu staré za novou).

Můžu předčasně ukončit pronájem pouze jednoho zařízení a pokračovat v rámci stejné smlouvy v pronájmu ostatních přístrojů?

Ano, stačí nám poslat poštou nebo osobně doručit písemnou žádost o ukončení pronájmu vybraného zařízení. Postup bude stejný jako v předchozím bodě. Na konci tohoto procesu vyjmeme příslušné zařízení ze smlouvy, takže můžete i nadále pokračovat ve využívání dané služby. U složitějších změn (např. při vrácení jednoho zařízení a současně odběru dvou či více nových) nás kontaktujte a domluvíme se na individuální úpravě smlouvy.

Co se stane s pronajatým zařízením po ukončení smlouvy?

V den ukončení smlouvy si u vás zařízení vyzvedneme – místo a čas si předem telefonicky potvrdíme. Potom se postaráme o jeho vyčištění, odstranění dat a následnou recyklaci.

Kdy musím pronajaté zařízení vrátit?

Zařízení je potřeba vrátit v poslední den platnosti smlouvy. Nemusíte to ale nosit v hlavě ani se bát, že na vrácení zapomenete – nejméně měsíc před vypršení smlouvy vás upozorníme e-mailem. Dva týdny před ukončením smlouvy si pak telefonicky potvrdíme místo a čas, kdy si u vás elektroniku vyzvedneme. 

Co bude po ukončení smlouvy s mými daty uloženými v pronajatém zařízení?

Veškerá data trvale odstraní naši certifikovaní kolegové, a to přesně v souladu s předpisy GDPR. Vzhledem k tomu, že žádná data nebudou zachována, doporučujeme si je zazálohovat ještě předtím, než nám pronajaté zařízení po ukončení smlouvy vrátíte. Pokud si to budete přát, rádi vám poskytneme certifikát o kompletním eliminaci vašich soukromých i firemních dat z vráceného zařízení.