Jaké poškození je ještě v pořádku?

Tuto otázku si klade skoro každý, kdo uvažuje o pronájmu elektroniky. Vznikají kolem toho různé fámy a obavy. A protože chceme hrát naprosto fér a vnést do situace co nejvíce světla, připravili jsme pro vás speciální stránku s přehledným popisem poškození od nejběžnějších až po opravdu velká.

Účelem je ukázat, co už je za hranou a jak vypadá opotřebení způsobené běžným používáním. Samozřejmě chápeme, že věci mají sloužit, a rozhodně nemáme v úmyslu nikoho zbytečně penalizovat nebo nachytávat na maličkostech. Proto vám přinášíme také tipy, jak předcházet zbytečnému většímu poškození.

Kategorie poškození

Jako nové kategorie A

Přístroj je plně funkční, v perfektním stavu, bez škrábanců a opotřebení. Jedná se o běžně používaný přístroj, o který se majitel perfektně staral a který díky tomu vypadá jako nový.

Kategorie A

V tomto případě neplatíte žádné další poplatky za nadměrné opotřebení.
Pokud se jedná o nevhodný dárek, obraťte se na nás co nejdříve. – Vše vyřešíme na základě individuálního posouzení.

Příklad

Zařízení vypadá jako nové
Přístroj je pouze vybalený z krabice, nikdy nebyl běžně používaný. Typicky se jedná o nevhodný dárek.
Tip

Přístroj nezapojujte a nepersonalizujte. Vraťte ho do krabice, kontaktujte nás a vrácení spolu vyřídíme.

Lehce opotřebené kategorie B

Přístroj je plně funkční a vykazuje známky obvyklého opotřebení. Jedná se o běžně používaný přístroj se známkami použití (např. jemné vlásečnice na LCD či drobné škrábance na krytu přístroje).

Kategorie B

Při takovémto opotřebení zaplatíte maximálně 5 % ze zůstatkové tržní ceny přístroje.

Příklad 1

Lehce opotřebené 2 Lehce opotřebené 1 Lehce opotřebené 3
1 Ošoupaná klávesnice
U počítačů minulé řady Apple, nebyla klávesnice zrovna tou nejsilnější stránkou. Trpěla spoustou neduhů, včetně nefunkčnosti tlačítek, což uznal i sám výrobce. Jedním z problémů byla oprava, protože klávesnice a počítač tvoří neoddělitelný celek, takže se musí vyměnit vše. Apple na to zareagoval tak, že klávesnice, které nejsou starší než 4 roky, mění zdarma v rámci jakési prodloužené záruky. Máte-li tedy tento problém, požadujte v servisu výměnu.
2 Škrábance na spodní části počítače
Škrábanec, který není vysloveně cítit po přejetí nehtem, se považuje za standardní opotřebení, a nevzniká tím žádný problém.
3 Ošoupané hrany
V této míře, se opotřebení posuzuje jako standardní a běžné.

Příklad výpočtu

iPhone 12
Momentální zůstatková tržní cena* přístoje: 6 240 Kč.
5 % za opotřebení: 321 Kč.
MacBook Air
Momentální zůstatková tržní cena* přístroje: 11 428 Kč.
5 % za opotřebení: 571 Kč.


* Jedná se o cenu, za kterou by se tento přístroj v stavu kategorie A dal běžně prodat.
Ceny jsou uvedené bez DPH.

Větší opotřebení kategorie C

Přístroj je plně funkční a vykazuje známky výrazného opotřebení. Jedná se o přístroj s výrazným viditelným povrchovým opotřebením (např. škrábance a vrypy na krytu či LCD přístroje).

Kategorie C

U takto výrazného opotřebení se účtuje 30 % ze zůstatkové tržní ceny přístroje.

Příklad 1

1 Drobné, ale hluboké prohlubně
Drobné prohlubně, lidově řečeno „ťupky“ v hliníkovém těle telefonu bohužel snižují jeho výkupní cenu. To pro vás může znamenat požadavek na kompenzaci zbytkové ceny přístroje.
2 Vrypy a prohlubně na rohu
Vrypy a prohlubně na rohu telefonu jsou velmi častým jevem a hodně záleží na míře poškození. Je-li hrana lehce odřená, nebudeme z toho dělat vědu. Jsou-li ale poškození hlubší, jako vidíme na fotografiích, může dojít ke snížení zbytkové ceny, a tím k její možné kompenzaci z vaší strany.
Tip

Našim zákazníkům se osvědčilo používání kvalitního (ideálně originálního) krytu telefonu. Ten stačí jednou za čas sundat a zbavit nečistot, které se v něm nashromáždí běžným používáním. Tím zabráníte různým oděrkám. Vyvarujte se nošení telefonu v kapse nebo kabelce v blízkosti klíčů nebo jiných ostrých předmětů.

Příklad 2

1 Pěticentimetrový vryp na kovové části šasi
Šrám dlouhý několik centimetrů na kovové části počítače (opačná strana od displeje), který je cítit po přejetí nehtem. Umístění, velikost a hloubka škrábance předurčuje přístroj ke klasifikaci pro nižší výkupní cenu. Rozdíl tedy může být požadován po zákazníkovi, který přístroj vrací.
2 Uštíplý roh kovového šasi
Tento druh poškození bývá častý, a není-li příliš velké, považuje se za běžné opotřebení. V tomto případě jde vryp už do hloubky, a může tak snížit výkupní cenu přístroje.
3 Zašpiněná klávesnice
V takové situaci vždy záleží, co za tekutinu a kolik se jí do klávesnice vylilo. Pokud je klávesnice špinavá pouze na povrchu, lze jí vyčistit nebo vyměnit. Záleží od typu počítače. V případě většího množství tekutiny mohlo dojít k poškození, které se neobjeví okamžitě, ale až po nějakém čase. Po kontrole vnitřních komponentů se rozhodne, zda je nutné měnit základní desku (= nový počítač), nebo ne. Pokud ano, jedná se o kategorii D.
Tip

Pro prevenci šrámů a odštípnutých rohů, radíme využít ochranný kryt celého počítače. Došlo-li k poškození pádem, doporučujeme prověřit plnění pojistné smlouvy, kterou si platíte v rámci pronájmu. Ohledně klávesnice opět platí zvážit pojistné plnění.

Příklad výpočtu

iPhone 12
Momentální zůstatková tržní cena* přístoje: 6 240 Kč.
30 % za opotřebení: 1 926 Kč.
MacBook Air
Momentální zůstatková tržní cena* přístroje: 11 428 Kč.
30 % za opotřebení: 3 428 Kč.


* Jedná se o cenu, za kterou by se tento přístroj v stavu kategorie A dal běžně prodat.
Ceny jsou uvedené bez DPH.

Velké poškození kategorie D

Přístroj vykazuje funkční vadu nebo je ve stavu značného opotřebení. Většinou se jedná o přístroj s viditelným mechanickým poškozením (např. silně poškrábaný či prasklý displej, prasklý nebo deformovaný kryt apod.), případně o přístroj s jakoukoliv funkční vadou.

Kategorie D

U tohoto opotřebení se účtuje celá zůstatková tržní cena přístroje.

V rámci našich služeb ale vždy přístroje odborně a ekologicky likvidujeme. Ve spolupráci s chráněnou dílnou je přístroj rozebrán na součástky a suroviny, které jsou následně recyklovány.

Příklad 1

1 Vryp
Vryp na obrazovce o velikosti cca 0,8 mm. Od běžného šrámu se liší zejména v hloubce rýhy, kterou můžeme cítit, když po ní přejedeme nehtem, a ten se tu lehce zasekne. Toto poškození už znamená snížení ceny, nelze ho běžně opravit (například výměnou reflexní vrstvy) a musela by se vyměnit celá obrazovka.
2 Rozbitá klávesnice
Klávesnice, u které zcela chybí některé části – tady je situace jasná asi úplně každému. Takové poškození je sice raritní, ale samozřejmě znemožňuje vrácení, takže je na místě požadavek na doplatek zůstatkové ceny.
Tip

Naše rada zní – buďte na pronajaté věci opatrní. V případě, že jste poškození z jakéhokoliv důvodu nezavinili, uplatněte pojištění, které si platíte v rámci pronájmu.

Příklad 2

1 Rýhy po celém displeji telefonu
Bohužel jde o poměrně častý problém. Telefon na první pohled vypadá spíše špinavý, ale když se podíváme blíže, je jasně vidět v zásadě souvislé poškození po celém displeji. Ten je posetý rýhami o různé velikosti a hloubce. Některé rýhy jsou cítit dotekem nehtu, ale zdaleka ne všechny. Oprava je možná pouze výměnou celého displeje, a tím vlastně celého telefonu.
Tip

Doporučujeme používat ochrannou fólii na displej. Nenoste telefon v kapse nebo v kabelce společně s klíči a jinými ostrými předměty.

Příklad 3

1 Praskliny, škrábance z obou stran
I tak může bohužel vypadat vrácený telefon. Poškození je v zásadě neopravitelné, přístroj v tomto stavu nemá žádnou zůstatkovou hodnotu, a nelze ho tedy přijmout zpět. V tomto případě by byla požadována plná kompenzace zůstatkové ceny.
Tip

Doporučujeme si na přístroj opatřit ochranný kryt a fólii na displej. Je také dobré ověřit si, jestli se na telefon nevztahuje pojistka, kterou si platíte v rámci pronájmu. Pokud ano, platí stejný postup jako u pojistné události.

Příklad 4

1 Škrábance a promáčklina
Kovové šasi má spoustu nesporných výhod, ale také jednu nevýhodu – je náchylnější k promáčklinám, které se velmi špatně odstraňují, a to může způsobit snížení výkupní ceny.
Tip

V případě takového poškození doporučujeme prověřit možnost pojistného plnění, které si platíte v rámci pronájmu.